Domáci levanduľový med

Levanduľový  med

Levanduľa, si ako liečivá rastlinka, získala našu priazeň už dávno. Mnohí z nás majú levanduľu, obzvlášť jej vôňu, spojenú s voňavými vrecúškami do skríň. Dovoľte mi, aby som Vás týmto jednoduchým receptom presvedčila, že rovnako ako je príjemná jej vôňa, tak isto dokáže byť príjemná aj jej chuť 🙂

A keď tento jednoduchý recept zvládam ja, zvládnete ho istotne aj Vy  !

Ja som tento sirupomed (sirupomed preto, lebo po uvarení nie hustý ako med a ani taký riedky ako sirup)  zvyknutá robiť „od oka“, ale pre tých, ktorý sa radi držia receptov, ho skúsim aspoň približne načrtnúť :

Ingrediencie :

100-200 g kvetov levandule – konečné množstvo nechávam na Vás, záleží na tom aký silný sirup si prajete mať. Ja sa riadim tým, že čím viac levandule, tým lepšie. Snažte sa však použiť len očistené kvietky, stopky by mohli spôsobiť horkastú chuť. Použiť môžete sušenú aj čerstvú levanduľu, ja sirup robím vždy len z čerstvých kvetov počas letnej sezóny kvitnutia levandule.

1,5 -2 kg trstinového cukru – ak použijete biely cukor výsledná farba bude ružovo- fialová, ale pri použití trstinového cukru získa sirupomed tmavohnedý nádych. Množstvo cukru závisí aj od toho akú chcete docieliť hustotu. Už z názvu je zrejmé, že náš levanduľový sirupomed je niečo medzi sirupom a medom. Takže sa netreba báť, keď vám úplne nezhustne, chutný bude tak či tak !

2-3 citróny – chemicky neošetrené, keďže sa budú variť spolu s levanduľou, množstvo záleží tiež od veľkosti a šťavnatosti citrónu. Ja zvyknem dávať dva.

Korenie :

Škorica – ja, ako milovník škorice, zvyčajne pridávam 2 niekedy 3 celé struky škorice. So škoricou však opatrne, môže a pôsobí aj ako afrodiziakum 😉

Badián, klinčeky – tieto aromatické koreniny môžete pridať v prípade, že si sirupomed plánujete sterilizovať a otvoriť niekedy v zimných mesiacoch. V tomto prípade Vám v momente otvorenia fľaštičky navodí vianočnú atmosféru ešte skôr ako začnú rozvoniavať vianočné medovníčky. Ja si jednu fľaštičku nechávam na rýchlu spotrebu a zvyšok sterilizujem.

levandula

A teraz postup:

Nazbierané kvietky očistené od stopiek jemne popučíme alebo posekáme aby sa uvoľnili všetky potrebné chute a vône. Dáme do hrnca, pridáme citróny, ktoré sme dôkladne umyli a nakrájali na plátky. Kôru z citrónu nešúpeme! Do hrnca tiež vložíme škoricu a ostatné korenie. Celé zalejeme vodou – podľa množstva levandule (1,5 – 2 l). Pomaly privedieme k  varu a varíme tak 15-20 minút. Odstavíme a necháme vychladnúť a lúhovať cca 24 hodín. Na druhý deň zmes očistíme od levandule, citrónov a škorice. Ja používam jemné sitko a keď sa sem tam prešmykne kvietok levandule, vôbec mi to nevadí 🙂 Dostali sme krásne voňavú šťavu, ktorú teraz pomaly privedieme k varu a postupne v nej rozpúšťame cukor až kým nedostaneme požadovanú hustotu. Ak sa Vám už zdá, že sirupomed je už hotový, odstavíme ho a plníme do nachystaných fliaš. Ak sa rozhodnete nesterilizovať odporúčam ho skladovať na tmavšom a tiež chladnejšom mieste a spotrebovať ho do tých troch týždňov. Pri sterilizácii Vám vydrží v zásobe kým nepríde nová sezóna a levanduľa opäť nezakvitne 🙂

 A keď sme si už spolu sirupomed navarili na čo všetko ho môžeme použiť ?

  • ja ho najčastejšie využívam na dochutenie čajíku z čerstvých byliniek alebo do limonády
  • na ochutenie sladkostí ako sú palacinky, zmrzlina, dezerty
  • pred spaním dve lyžičky na privodenie pokoja a kľudného spánku 🙂
           
   Recept na limonádu s naším sirupomedom

 Sirupomedom si môžete smelo ochutiť akékoľvek letné limonády 🙂 Ja levanduľu najradšej kombinujem s medovkou, ktorá má rovnako ako levanduľa, upokojujúce účinky. Do džbánu natrháme medovkové lístky ktoré jemne popučíme. Zalejeme vodou a dochutíme sirupomedom. Pre osviežujúcejšiu kombináciu môžete ešte pridať šťavu z citrónu. Viac už však do tejto limonády netreba pridávať nič. Stačí vychladiť alebo podávať s ľadom 🙂

levandula

 Levanduľa nie je len voňavá rastlinka ale má aj zázračné účinky:

  • dokonale Vás upokojí po ťažkom dni, a to je jedno či ju budete len voňať alebo papať, no pri naozaj záťažovom dni odporúčam kombinovať ! 🙂 Ale tiež s mierou, lebo levanduľa Vás dokáže doslova omámiť a navodiť silnú ospalosť.
  • môže pomôcť pri žalúdočných problémoch, podporuje prirodzené trávenie
  • lieči a pomáha pri kožných chorobách
  • má celkovo antibakteriálne účinky
  • znižuje krvný tlak ..

Aj to je len zlomok z jej liečivých účinkov.

Tak čo poviete, stojí za skúšku si domáci levanduľový sirupomed uvariť ?  Určite dajte vedieť ako Vám chutil 😉

Radka

Pridaj komentár